Menu

 

     
 
 
 
 

                            

 

 
 
 
 

روسای محترم جهاد کشاورزی استان ها و شهرستان ها

اتحادیه ها ، اصناف کشاورزی و بهره برداران محترم

 

کاربران و بهره برداران محترم

در صورت وجود هر گونه تخلف، خواهشمند است شکایات خود را همراه با مستندات به آدرس ایمیل bahrebardaran@itvhe.ac.ir و یا آدرس پستی تهران- خیابان آزادی- بین تقاطع نواب و رودکی- ساختمان دکتر حسابی - دفتر بهره برداران ارسال نموده و برای پیگیری و رسیدگی به شکایات، با تلفن 66125645-021 تماس حاصل فرمایید.

نظام آموزش بهره برداران  کشاورزی

        مجموعه عناصر، منابع وفرایندهای ساماندهی، سیاستگذاری، برنامه ریزی، اجرا و ارزشیابی آموزشهای مهارتی و فنی حرفه ای غیر رسمی کشاورزی است که به منظور ارتقای سطح دانش، بینش و مهارت کشاورزان، بهره برداران و ارائه دهندگان خدمات قبل، حین و بعد تولید به کارگرفته می شوند.

آموزشهای غیررسمی مهارتی

    آموزشهای غیر رسمی مهارتی آموزشهایی است که تمام اهداف آموزشی در زمینه انتقال دانش ومهارت در کوتاه مدت را دربرمی گیرد.به عبارتی به معنای تحت پوشش قراردادن کلیه نیازهای فراگیران، خارج از سیستم رسمی آموزش است که براساس شرایط محیط های مختلف و برای کمک به آنان دربهبود شرایط زندگی اجتماعی، خانوادگی، سلامت، توانمندی شغلی و بهبود شرایط کارباهدف درآمداقتصادی، بکار گرفته می شود.

 

صلاحیت حرفه ای

        مجموعه ای از شایستگی های دانشی، مهارتی و نگرشی که به تناسب هر شغل یا حرفه تعیین و توسط فرد در فرآیندهای آموزشی و تجربی در محیط های آموزشی، کاری و جامعه کسب شده و تبدیل به رفتار حرفه ای می شود.

برنامه آموزشی

   کلیه اقدامات و فعالیت های هدفمند آموزشی  شامل( نیازسنجی، طراحی آموزشی، برنامه ریزی درسی، اخذ مجوز اجرا و ارائه گواهینامه های مهارتی و...) که بر اساس اهداف، ماموریت ها و راهبردهای معطوف به آموزش بهره برداران درسطوح مختلف طراحی و اجرا می شوند.

 

آموزش بهره برداران

     تمام برنامه ها و فعالیت های آموزشی که در چارچوب نظام آموزش بهره برداران و نظام صلاحیت های حرفه ای و در راستای افزایش و بهبود سطح توانمندی ها، شایستگی ها مهارتهای غیر رسمی طراحی و بصورت آموزشهای فنی و حرفه ای و مهارتی غیر رسمی به بهره برداران و ارائه دهندگان خدمات قبل، حین و بعد تولید ارائه می شوند.

بهره بردار

       شخصی حقیقی یا حقوقی است که به تنهایی و یا با مشارکت دیگران با بهره مندی از خدمات فنی تخصصی، منابع پایه، نهاده های کشاورزی، مدیریت امور بهره برداری و مسئولیت فنی و اقتصادی آن  قبل از تولید، حین تولید وبعد از تولید را به عهده داشته و در سود و زیان آن سهیم است.

 

مهارت آموزی حرفه ای کشاورزی

       مجموعه دانش، مهارتها و توانمندی های علمی و شغلی که با ارائه آنها به فراگیران، افرادکارآموخته ماهر، تربیت شده و درپایان منجربه اخذ گواهینامه تحصیلی کاردانش یا فنی و حرفه ای کشاورزی می شود.

 

نیازسنجی و اجرای دوره های آموزشی:

نیازسنجی سنگ زیربنای برنامه ریزی آموزشی است و مبنای منطقی هر برنامه وجود نیاز یا مجموعه ای از نیازهاست. آموزش اگرچه یک سرمایه گذاری محسوب می شود اما در نگاه منطقی یک فعالیت گران و پرهزینه است. لذا باید زمانی ارایه شود که اولاً پاسخی به یک نیاز شناخته شده باشد و ثانیاً بهترین راه حل برای مشکلات یا نواقصی باشد که از آن طریق قابل حل اند. از این رو نیازها می توانند فاصله بین وضع موجود با وضع مطلوب، به عنوان یک عیب یا کاستی، به عنوان یک خواست یا ترجیح و یا ترکیبی از اینها تعریف شود.

با توجه به گستردگی مخاطبین در حوزه کشاورزی از نظر سطح سواد، تنوع شغلی، تنوع فرهنگی، یکسان نبودن دسترسی به منابع و اطلاعات کشاورزی و ... سبب شده که تعریف نیاز و نحوه نیازسنجی به صورت یکسان امکان پذیر نباشد. از این رو مقرر گردید که نیازسنجی متناسب با نوع مخاطب و مشکلات و مسایل آن تعریف و انجام شود.

برای انجام نیازسنجی، بخش های اجرایی وزارت مطبوع در رده های استانی، شهرستان و بخش که مستقیما با بهره برداران کشاورزی در ارتباط هستند نیازها را شناسایی و برنامه ریزی اجرای آموزش بر اساس نیاز را به ستاد (دفتر بهره برداران) منعکس نموده و این دفتر با توجه به سیاست های وزارتخانه و اعتبارات تخصیصی اولویت بندی نموده و جهت اجرا به مراکز تحقیقات و آموزش استان ها ابلاغ می گردد.

علاوه بر نیازسنجی فوق، نیازهای آموزشی دیگری نیز از سوی ارگان ها، سازمان ها و NGO ها بر اساس وظایف و ماموریت هایشان در حوزه کشاوزری به این دفتر اعلام می گردد که آموزش برای آن بهره برداران، در قالب تفاهم نامه های همکاری با موسسه آموزش و ترویج کشاورزی قابل انجام است. بدیهی است فراگیران برای شرکت در دوره های آموزشی نیاز به پرداخت شهریه بر اساس تفاهم نامه داشته که این شهریه می باید از طریق پرداخت اینترنتی در سامانه سابک صورت گیرد.

مسئولین بهره برداران مراکز تحقیقاتی و سازمان جهاد کشاورزی استان ها ملزم به درخواست دوره های آموزشیِ نیازسنجی شده و ابلاغ شده از سوی موسسه آموزش و ترویج کشاورزی از طریق سامانه سابک می باشند. کاربران ستادی سامانه سابک بعد از بررسی و تطبیق با لیست دوره های نیازسنجی شده استان مربوطه به تایید یا رد آن اقدام می‌نمایند. همچنین بهره برداران نیز می توانند با ورود به سامانه سابک و ایجاد حساب کاربری و انتخاب دوره‌های آموزشی ارایه شده در آن مرکز، ثبت نام نموده و دوره‌های نیازسنجی شده ای که در سامانه بارگذاری شده است را انتخاب نموده و آموزش ببینند. مسئول بهره برداران سامانه سابک در واحدهای استانی ملزم به تشکیل کلاس ها، انتخاب اساتید، زمان بندی کلاس و اجرای آن می‌‌باشند. پس از برگزاری کلاس ها در صورت حضور تمام وقت بهره بردار در کلاس و شرکت در آزمون،  برای آن دوره گواهینامه شرکت در دوره آموزشی صادر می شود.

گواهینامه ها الزماً توسط رییس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان مربوطه تایید می گردد.

 

 

 
 
 

 

 

 نشانی موسسه: تهران خیابان آزادی - بین چهارراه نواب و رودکی

موسسه آموزش و ترویج کشاورزی                        

 

تلفن : 66940777-021   (14 خط)

تلفن مستقیم 66125645

 

دورنگار:  66124262

 

کد پستی :1457896681

 

پست الکترونیک: info@itvhe.ac.ir

 

 نماد الکترونیکی


دی ان ان evoq , دات نت نیوک ,dnn
طراحی وب سایت - شرکت پرشیاسافت
hassan olfat - web developer - طراحی وب سایت - حسن الفت